CL10C1R8CB8NNND
Mfr.Part #
CL10C1R8CB8NNND
Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
889μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
13.89%
Packaging :
Tape and Reel
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Negative Tolerance :
13.89%
Length :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
787.4μm
Voltage :
50V
Capacitance :
1.8pF