CL10C1R8CB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C1R8CB8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
CL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1.8pF
HTS Code :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Thickness :
889μm
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Datasheets
CL10C1R8CB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C1R8CB8NNNC
CL 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)