CL10C1R2CB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C1R2CB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1.2pF
Tolerance :
±0.25pF
Series :
CL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Thickness :
889μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Height :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage :
50V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Datasheets
CL10C1R2CB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C1R2CB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, CL10C1R2CB8NNNC pinout, CL10C1R2CB8NNNC datasheet PDF, CL10C1R2CB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C1R2CB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C1R2CB8NNNC
CL 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)