CL10C1R2BB8NNND
Mfr.Part #
CL10C1R2BB8NNND
Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
787.4μm
889μm
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Height :
800μm
Capacitance :
1.2pF
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
CL10C1R2BB8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10C1R2BB8NNND
1.2pF 50V Ceramic Capacitor 0603
CL10C1R2BB8NNND Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A voltage of 50V can be used for operation.
CL10C1R2BB8NNND Features
with the voltage - Rated DC of 50V