CL10C1R2BB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C1R2BB8NNNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
C0G
Dielectric :
Tolerance :
±0.1pF
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Depth :
800μm
Voltage :
50V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Capacitance :
1.2pF
Height :
800μm
Series :
CL
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Datasheets
CL10C1R2BB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C1R2BB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Number of Terminations:2, CL10C1R2BB8NNNC pinout, CL10C1R2BB8NNNC datasheet PDF, CL10C1R2BB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C1R2BB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C1R2BB8NNNC
CL 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C1R2BB8NNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
CL10C1R2BB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V