CL10C182JB8NNND
Mfr.Part #
CL10C182JB8NNND
Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 0603
2
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1.8nF
Dielectric :
C0G
Height :
800μm
Packaging :
Tape and Reel
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
yes
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
800μm
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
787.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Datasheets
CL10C182JB8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10C182JB8NNND
1.8nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10C182JB8NNND Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
CL10C182JB8NNND Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V