CL10C182JB8NFNC
Mfr.Part #
CL10C182JB8NFNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1800pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
CL
Datasheets
CL10C182JB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C182JB8NFNC
CL 1800pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C182JB8NFNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10C182JB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm