CL10C181JB8NNWC
Mfr.Part #
CL10C181JB8NNWC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
180pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Series :
CL
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Datasheets
CL10C181JB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C181JB8NNWC
CL 180pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C181JB8NNWC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10C181JB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm