CL10C181JB8NFNC
Mfr.Part #
CL10C181JB8NFNC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
180pF
Height :
800μm
Number of Terminations :
2
Series :
CL
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
yes
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
C0G
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%