CL10C181FB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C181FB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Depth :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
CL
Packaging :
Cut Tape (CT)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Width :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
180pF
Height :
800μm
Datasheets
CL10C181FB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C181FB8NNNC
CL 180pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C181FB8NNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
CL10C181FB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V