CL10C180JC8NNNC
Mfr.Part #
CL10C180JC8NNNC
Description
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 0603
Factory Lead Time :
12 Weeks
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitance :
18pF
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CL10C180JC8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C180JC8NNNC
CL 18pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C180JC8NNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
CL10C180JC8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V