CL10C180JB8NNND
Mfr.Part #
CL10C180JB8NNND
Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Width :
0.8mm
889μm
Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Capacitance :
18pF
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CL10C180JB8NNND
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C180JB8NNND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, CL10C180JB8NNND pinout, CL10C180JB8NNND datasheet PDF, CL10C180JB8NNND amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C180JB8NNND ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C180JB8NNND
CL 18pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C180JB8NNND Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C180JB8NNND Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V