CL10C161JB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C161JB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 160PF 50V C0G/NP0 0603
Stock
86
In Stock :
86
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
889μm
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Dielectric :
C0G
Width :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
0603
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2003
Series :
CL
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
160pF
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CL10C161JB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C161JB8NNNC
CL 160pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)