CL10C152JB8NFNC
Mfr.Part #
CL10C152JB8NFNC
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0603
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
889μm
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1500pF
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Series :
CL
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CL10C152JB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C152JB8NFNC
CL 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C152JB8NFNC Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
CL10C152JB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm