CL10C151JB8NNWC
Mfr.Part #
CL10C151JB8NNWC
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
150pF
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
CL
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Published :
Case Code (Imperial) :
Datasheets
CL10C151JB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C151JB8NNWC
CL 150pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C151JB8NNWC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CL10C151JB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm