CL10C151JB8NNND
Mfr.Part #
CL10C151JB8NNND
Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
JESD-609 Code :
e3
Depth :
800μm
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Height :
800μm
Series :
CL
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Capacitance :
150pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Published :
Datasheets
CL10C151JB8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10C151JB8NNND
CL 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)