CL10C151GB8NNWC
Mfr.Part #
CL10C151GB8NNWC
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Published :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
150pF
Thickness :
889μm
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
CL10C151GB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C151GB8NNWC
CL 150pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C151GB8NNWC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
CL10C151GB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm