CL10C150KB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C150KB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Thickness :
889μm
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
800μm
Length :
1.6mm
Capacitance :
15pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
CL10C150KB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C150KB8NNNC
CL 15pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C150KB8NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C150KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V