CL10C122JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C122JB8NNNC
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 0603
Packaging :
Cut Tape (CT)
ECCN Code :
EAR99
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Height :
Published :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Tolerance :
±5%
889μm
Number of Terminations :
2
Datasheets
CL10C122JB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C122JB8NNNC
CL 1200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C122JB8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CL10C122JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V