CL10C121KB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C121KB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6002mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
120pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
800μm
Depth :
800μm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CL
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CL10C121KB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C121KB8NNNC
CL 120pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C121KB8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CL10C121KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V