CL10C120FB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C120FB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
889μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
12pF
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
CL
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Height :
800μm
Published :
Datasheets
CL10C120FB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C120FB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, CL10C120FB8NNNC pinout, CL10C120FB8NNNC datasheet PDF, CL10C120FB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C120FB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C120FB8NNNC
CL 12pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C120FB8NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CL10C120FB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V