CL10C111JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C111JB8NNNC
Description
CAP CER 110PF 50V C0G/NP0 0603
Packaging :
Cut Tape (CT)
Multilayer :
yes
Height :
800μm
Series :
CL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Capacitance :
110pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Published :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Thickness :
889μm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10C111JB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C111JB8NNNC
CL 110pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C111JB8NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CL10C111JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V