CL10C102JB8NNNL
Mfr.Part #
CL10C102JB8NNNL
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
Packaging :
Tape and Reel
Multilayer :
yes
Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1nF
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Height :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Width :
787.4μm
Datasheets
CL10C102JB8NNNL
Samsung Electro-Mechanics CL10C102JB8NNNL
1nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10C102JB8NNNL Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CL10C102JB8NNNL Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V