CL10C102JB8NGNC
Mfr.Part #
CL10C102JB8NGNC
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CL
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Imperial) :
Thickness :
889μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
CL10C102JB8NGNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C102JB8NGNC
CL 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C102JB8NGNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10C102JB8NGNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm