CL10C102FB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C102FB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
0.8mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Width :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Series :
CL
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitance :
1000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CL10C102FB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C102FB8NNNC
CL 1000pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C102FB8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CL10C102FB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V