CL10C101KB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C101KB8NNNC
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
CL
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Metric) :
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Capacitance :
100pF
JESD-609 Code :
e3
800μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CL10C101KB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C101KB8NNNC
CL 100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C101KB8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10C101KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V