CL10C101JC8NNNC
Mfr.Part #
CL10C101JC8NNNC
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0603
Width :
787.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
100V
889μm
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Capacitance :
100pF
Height :
800μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Series :
CL
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CL10C101JC8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C101JC8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), CL10C101JC8NNNC pinout, CL10C101JC8NNNC datasheet PDF, CL10C101JC8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C101JC8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C101JC8NNNC
CL 100pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C101JC8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
CL10C101JC8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V