CL10C101JB8NCNC
Mfr.Part #
CL10C101JB8NCNC
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6002mm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±5%
Width :
787.4μm
C0G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CL10C101JB8NCNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C101JB8NCNC
CL 100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C101JB8NCNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
CL10C101JB8NCNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V