CL10C101GB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C101GB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
800μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Published :
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Series :
CL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
100pF
Depth :
800μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness :
889μm
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Datasheets
CL10C101GB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C101GB8NNNC
CL 100pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C101GB8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10C101GB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V