CL10C101FB8NNWC
Mfr.Part #
CL10C101FB8NNWC
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
100pF
Width :
787.4μm
Thickness :
889μm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6002mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10C101FB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C101FB8NNWC
CL 100pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C101FB8NNWC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
CL10C101FB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm