CL10C100JC8NNNC
Mfr.Part #
CL10C100JC8NNNC
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height :
800μm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
10pF
Width :
0.8mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
13 Weeks
Case Code (Metric) :
1608
HTS Code :
Published :
2008
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CL10C100JC8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C100JC8NNNC
CL 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C100JC8NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
CL10C100JC8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V