CL10C100FB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C100FB8NNNC
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
889μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
Height :
800μm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage :
50V
Depth :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10pF
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±1pF
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Series :
CL
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Datasheets
CL10C100FB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C100FB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, CL10C100FB8NNNC pinout, CL10C100FB8NNNC datasheet PDF, CL10C100FB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C100FB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C100FB8NNNC
CL 10pF Ceramic Capacitor ±1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)