CL10C100DB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C100DB8NNNC
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Height :
800μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±0.5pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
10pF
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CL10C100DB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C100DB8NNNC
CL 10pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C100DB8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CL10C100DB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V