CL10C100CB8NNWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C100CB8NNWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Contact Plating :
Tin
Termination :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Series :
CL
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±0.25pF
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CL10C100CB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C100CB8NNWC
CL 10pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)