CL10C0R8BB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C0R8BB8NNNC
Description
CAP CER 0.8PF 50V C0G/NP0 0603
Stock
2
In Stock :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0603
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
1608
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.8pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
CL10C0R8BB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C0R8BB8NNNC
CL 0.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C0R8BB8NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
CL10C0R8BB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V