CL10C0R5CB8NNND
Mfr.Part #
CL10C0R5CB8NNND
Description
CAP CER 0.5PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
787.4μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
Negative Tolerance :
50%
C0G
Positive Tolerance :
50%
Capacitance :
500fF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
CL10C0R5CB8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10C0R5CB8NNND
500FF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10C0R5CB8NNND Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 50%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 50% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL10C0R5CB8NNND Features
a tolerance of 50%
a tolerance of 50%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V