CL10C0R3BB8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C0R3BB8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.3PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
800μm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
0.3pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Series :
CL
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1pF
Height :
800μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CL10C0R3BB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C0R3BB8NNNC
CL 0.3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C0R3BB8NNNC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CL10C0R3BB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V