CL10C090DB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C090DB8NNNC
Description
CAP CER 9PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
9pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
CL
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
800μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5pF
Height :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CL10C090DB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C090DB8NNNC
CL 9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)