CL10C090CB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C090CB8NNNC
Description
CAP CER 9PF 50V C0G/NP0 0603
Stock
50
In Stock :
50
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Height :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
1608
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
Capacitance :
9pF
Case Code (Imperial) :
0603
Thickness :
889μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CL
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10C090CB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C090CB8NNNC
CL 9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C090CB8NNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
CL10C090CB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V