CL10C050BB8NNWC
Mfr.Part #
CL10C050BB8NNWC
Description
CAP CER 5PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Features :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
Length :
1.6 mm
C0G, NP0
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±0.1pF
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Style :
Type :
High Capacitance MLCC
Capacitance :
5 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Class :
Class 1
Dielectric :
C0G (NP0)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
CL10C050BB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C050BB8NNWC
CL 5 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)