CL10C050BB8NNNC
Mfr.Part #
CL10C050BB8NNNC
Description
CAP CER 5PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
Published :
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.1pF
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CL
Thickness :
889μm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
5pF
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
CL10C050BB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C050BB8NNNC
CL 5pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C050BB8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10C050BB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V