CL10C050BB8NFNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C050BB8NFNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Published :
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Series :
CL
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
5pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Datasheets
CL10C050BB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10C050BB8NFNC
CL 5pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10C050BB8NFNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
CL10C050BB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm