CL10B153KB8SFNC
Mfr.Part #
CL10B153KB8SFNC
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Published :
Series :
CL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Width :
0.8mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Length :
1.6mm
X7R
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.015µF
Case Code (Imperial) :
Applications :
Boardflex Sensitive
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination
Datasheets
CL10B153KB8SFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B153KB8SFNC
CL 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B153KB8SFNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
CL10B153KB8SFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm