CL10B153KB8NNWC
Mfr.Part #
CL10B153KB8NNWC
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Published :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
0.015µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Series :
CL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Datasheets
CL10B153KB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10B153KB8NNWC
CL 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B153KB8NNWC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
CL10B153KB8NNWC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm