CL10B153KB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B153KB8NNNC
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Stock
695
In Stock :
695
Ceramic Capacitors
Series :
CL
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
0603
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
X7R
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
1608
Published :
HTS Code :
Thickness :
889μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Height :
800μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.015µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
50V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CL10B153KB8NNNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B153KB8NNNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, CL10B153KB8NNNC pinout, CL10B153KB8NNNC datasheet PDF, CL10B153KB8NNNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10B153KB8NNNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10B153KB8NNNC
CL 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B153KB8NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL10B153KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V