CL10B153KB8NFNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B153KB8NFNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Published :
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
CL
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.015µF
Thickness :
889μm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
800μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Datasheets
CL10B153KB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B153KB8NFNC
CL 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B153KB8NFNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
CL10B153KB8NFNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm