CL10B153KB85PNC
Mfr.Part #
CL10B153KB85PNC
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
0.015µF
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Height :
800μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Feature :
Open Mode
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
CL
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Multilayer :
yes
X7R
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Datasheets
CL10B153KB85PNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B153KB85PNC
CL 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B153KB85PNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
CL10B153KB85PNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm