CL10B153KA8NNNC
Mfr.Part #
CL10B153KA8NNNC
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
X7R
Width :
787.4μm
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
25V
0603 (1608 Metric)
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
CL10B153KA8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B153KA8NNNC
CL 0.015μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B153KA8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL10B153KA8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V