CL10B153JB8NNNC
Mfr.Part #
CL10B153JB8NNNC
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
0.015µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Depth :
800μm
Height :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
Datasheets
CL10B153JB8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B153JB8NNNC
CL 0.015μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B153JB8NNNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL10B153JB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V