CL10B152KC8WPNC
Mfr.Part #
CL10B152KC8WPNC
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Open Mode
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
1500pF
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±10%
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
787.4μm
Datasheets
CL10B152KC8WPNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B152KC8WPNC
CL 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10B152KC8WPNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10B152KC8WPNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm